Boşanma işlemleri Nasıl Yapılır?

Evliliğin yasal olarak sonlandırılmak istenmesi durumunda merak edilen konuların başında, boşanma işlemleri nasıl yapılır hususu dikkat çeker. Boşanma hukuki bir süreçtir ve bu sürecin doğru bir şekilde yürütülmesi, sağlıklı bir boşanmanın anahtarıdır. Boşanmalarda, öne sürülmesi gereken hukuki sebep, boşanma davasının nerede açılacağı, boşanma davası içerisinde ispat yükümlülüğünün yerine getirilmesi, tanık beyan edilmesi, delillerin sunulması, karşı dava açılması, cevap dilekçesi sunma… gibi bir çok hukuki ayrıntı etkili bir biçimde uygulanmalıdır. Aksi durumda boşanma davaları hakim tarafından reddedebileceği gibi dava sonrası, tarafların velayet, mal paylaşımı nafaka ya da tazminat gibi konularda hak kaybı yaşamaları söz konusu olabilmektedir.

Boşanma işlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle boşanmaya karar veren kişilerin, hukuki anlamda kusursuz bir şekilde hazırlayacakları boşanma dilekçeleri ile birlikte davalarını açmaları gerekir. Bu aşamada davanın hangi mahkemede açılacağı, dava için hangi sebebin öne sürüleceği gibi temel bilgilere sahip olunması önemlidir. Hangi tutum ve davranışların boşanma sebebi olarak öne sürülebileceği Medeni Kanun’da yer almaktadır. Boşanma işlemleri nasıl yapılır diye merak eden kişiler için davanın açılmasından önce ve dava sürecinde hukuki destek almak hızlı ve sağlıklı bir boşanma için önerilir. Bu süreçte boşanma işlemleri boşanma avukatları tarafından alınacak olan destek ile kolay bir şekilde atlatılabilir.

Boşanma dilekçesinin hazırlanması ile birlikte davacı, yetkili mahkemede davasını açmalıdır. Burada yetkili mahkeme ve görevli mahkeme ayrımının doğru şekilde yapılması gerekir. Boşanma davalarında görevli mahkemeler “Aile Mahkemeleri” olmaktadır. Kimi yerlerde ise Aile Mahkemesi bulunmayabilir. Bu durumda Asliye Hukuk Mahkemeleri, Aile Mahkemesi sıfatı ile boşanma davalarına bakar. Davacının, boşanma davasını açması gereken yer, eşlerin son altı aydır birlikte ikamet ettikleri yerin bağlı olduğu Aile Mahkemesidir. Eşlerin 6 aydan daha uzun bir süredir resmi olarak farklı yerlerde ikamet ettiği durumlarda ise, davanın açılacağı yetkili mahkeme, davalının ikamet adresidir.

Boşanma İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Boşanma işlemleri başlatılırken davacı, hazırladığı boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapmalıdır. Boşanma dilekçesi içerisinde davanın sebebi, davanın tarafları, boşanmadan beklenti ve talepler gibi temel bilgiler yer almalıdır. Boşanma dilekçesinin nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili olarak “ boşanma dilekçesi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Boşanma işlemleri nasıl başlatılır diye merak eden kişiler için dava için başvuru yapıldıktan sonra, mahkeme günü kendisine ve davalı tarafa tebliğ edilir. Bu anlamda fiili olarak hukuken boşanma süreci de başlatılmış olur. Boşanma davasının açılmasından ziyade, bu sürecin nasıl yürütüleceği üzerinde durulması daha fazla yarar sağlayacaktır. Zira gerek anlaşmalı boşanma olsun gerekse de çekişmeli boşanma olsun, boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarında herhangi bir hak kaybı yaşanmaması, bu sürecin ne denli doğru yürütüldüğü ile ilgili olacaktır.

Boşanma işlemleri nasıl yapılır diye merak eden kişiler için boşanma sonrası çocuğun velayetinin alınması, boşanmadan kaynaklanacak mağduriyete ilişkin maddi ve manevi tazminat taleplerinin karşılanması, nafaka alabilmek ya da nafaka ödenmesi, mal paylaşımının nasıl yapılacağı… gibi maddi veya manevi sonuçlar üzerinde herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için mutlaka bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>